sobota, 4 września 2010

Rozwód - w Polsce czy za granicą?

 Coraz więcej osób wyjeżdża do pracy poza granice naszego raju. Jadą całymi rodzinami, bądź za pracą wyjeżdża jedno z małżonków.
Niestety fala emigracji sprawia, że wiele małżeństw rozpada się, w związkach dochodzi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Wówczas każdy z małżonków ma prawo wnieść pozew o rozwód.

Klienci często pytają - gdzie wnieść pozew rozwodowy? Przed sąd polski, czy za granicą?
Rozwód transgraniczny można przeprowadzić na dwa sposoby:

1.  w Polsce
2. za granicą

Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

wtorek, 31 sierpnia 2010

Działalność gospodarcza, ciąża a kontrola ZUS

Jesteś w ciąży i założyłaś działalność gospodarczą. Zgłosiłaś się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego żeby nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego. Urodziłaś dziecko i złożyłaś niezbędne dokumenty do ZUS. Czekasz na wypłatę zasiłku i dowiadujesz się, że ZUS przeprowadza kontrolę. Pytanie - czy ZUS ma do tego prawo skoro założyło się działalność i odprowadza odpowiednie składki? Niestety ZUS ma prawo sprawdzać czy "biznesmama" rzeczywiście działalność gospodarczą prowadzi.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10) co prawda przesądza, że:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

poniedziałek, 30 sierpnia 2010

Nowy blog - zapraszam

Zapraszam do mojego kolejnego bloga poświęconego tym razem prawu medycznemu oraz zagadnieniom praw pacjenta. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na blog Prawo Medyczne

niedziela, 29 sierpnia 2010

Alimenty - czy trzeba zapłacić podatek?

Kilka dni temu w poście Dochodzenie alimentów zagranicznych od przyszłego roku będzie łatwiejsze pisałam o nowych, łatwiejszych sposobach wykonalności wyroków w sprawach alimentacyjnych na terenie Unii Europejskiej, które niebawem wejdą w życie.
Dziś trochę o podatku od alimentów.
Zazwyczaj sądzimy, że alimenty zwolnione są z opodatkowania. Okazuje się jednak, że czasami podatek należy jednak zapłacić.
Kiedy fiskus upomni się o podatek?  Odpowiedzi należy szukać na blogu Podwójne Opodatkowanie .