piątek, 19 listopada 2010

Rodzicielski plan wychowawczy

Od ubiegłego roku rodzice małoletnich dzieci, którzy się rozwodzą, muszą wspólnie dojść do porozumienia na temat sposobu wykonywania przez nich władzy rodzicielskiej. Porozumienie musi dawać gwarancję, że rodzice przy jej  wykonywaniu będą ze sobą współdziałać.
Znowelizowany przepis kodeksu rodzinnego i opiekuńczego brzmi następująco:
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Nie ma określonego wzoru takiego planu wychowawczego.
Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

wtorek, 16 listopada 2010

Zapraszam do rozmowy - chat w piątek 19.11.

Witam,

Jakiś czas temu na blogu zainstalowałam pasek wibiya (znajduje się na dole strony), który daje łatwą możliwość dzielenia się z innymi treścią bloga - poprzez portale społecznościowe.
Jest też jeszcze jedna nowinka - możliwość rozmowy online - poprzez chat, wystarczy się zalogować.
Postanowiłam spróbować i zaprosić Państwa, Drodzy Czytelnicy mojego bloga do rozmowy w najbliższy piątek, w godzinach 14-15.
Jeżeli ktoś z Państwa ma propozycję ciekawego tematu rozmowy (związanego z prawem z punktu widzenia kobiety) - proszę napisać.

poniedziałek, 15 listopada 2010

Alimenty - roszczenia zwrotne między rodzicami

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego roszczenie zwrotne przysługuje osobie, która dostarczała innej osobie środki utrzymania lub wychowania oraz:
  • nie jest do tego zobowiązana,
  • jest zobowiązana, lecz w dalszej kolejności,
  • jest zobowiązana w tej samej kolejności
Co to oznacza dla rodziców?

Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl