czwartek, 9 września 2010

Zagraniczne alimenty - jak ich dochodzić?

Wiele osób boryka się z brakiem pieniędzy należnych z tytułu alimentów. Często zobowiązany do płacenia rodzic mieszka poza Polską.  Natomiast drugi rodzic (tak jak bohater artykuły Gazety Wyborczej) nie wie w jaki sposób tych alimentów może dochodzić.

Jak w takim wypadku dochodzić wypłaty należnych pieniędzy?
 Nie jest to tak skomplikowane jak  może się to wydawać.

Alimentów w takim wypadku możemy dochodzić na podstawie  art. 3 Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą - zwanej też konwencją nowojorską.


Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

wtorek, 7 września 2010

Zasiłek macierzyński - echa uchwały Sądu Najwyższego

Ostatnio na portalu Wolne Media znalazłam artykuł zatytułowany Jak kradnie matka Polka  - bardzo nieprzyjemny w swym wydźwięku.

Czytamy w nim o niesprawiedliwości dziejowej:


- Prawo do otrzymania świadczenia w tej wysokości może nabyć kobieta, która przez ostatnie 20 lat w ogóle nie odprowadzała składek – twierdzi Przybylski. – Bywa więc, że dotąd bezrobotna pani nagle w trzecim trymestrze ciąży przeistacza się w bizneswoman i zaczyna prowadzić działalność gospodarczą. Głównie polegającą na tym, że odprowadza składki uprawniające do otrzymywania zasiłku. Owszem, jeśli nabierzemy podejrzeń, że działalność gospodarcza ma charakter fikcyjny, możemy zakwestionować tytuł do ubezpieczenia. W takim wypadku możliwe jest wstrzymanie wypłaty zasiłku, a wpłacane przez ubezpieczonego składki są zwracane.Ale udowodnić, że biznes był markowany, jest niezmiernie trudno. Dotychczas udało się to bodajże tylko raz.
Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

poniedziałek, 6 września 2010

Zasiłek macierzyński w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na etacie

Na moim ulubionym portalu społecznościowym w grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych  nadal trwa dyskusja na temat zasiłku oraz urlopu macierzyńskiego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Najwięcej wątpliwości mają przyszłe mamy, które prowadzą swoją działalność ( lub zamierzają ją w najbliższym czasie zacząć prowadzić) jednocześnie są zatrudnione na umowie o pracę.

Czy i one mają szansę na otrzymywanie  wyższego zasiłku macierzyńskiego?

Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl