poniedziałek, 6 września 2010

Zasiłek macierzyński w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na etacie

Na moim ulubionym portalu społecznościowym w grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych  nadal trwa dyskusja na temat zasiłku oraz urlopu macierzyńskiego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Najwięcej wątpliwości mają przyszłe mamy, które prowadzą swoją działalność ( lub zamierzają ją w najbliższym czasie zacząć prowadzić) jednocześnie są zatrudnione na umowie o pracę.

Czy i one mają szansę na otrzymywanie  wyższego zasiłku macierzyńskiego?

Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

12 komentarzy:

 1. Jeśli warunkiem jest tylko nieosiąganie minimalnego wynagrodzenia, to chyba nawet pracując na 1.0 etatu można "umówić się" z szefem, że przez 1 godzinę w miesiącu będzie się miało nieobecność nieusprawiedliwioną, a tym samym mniejszą niż minimalną wypłatę?

  OdpowiedzUsuń
 2. A co gdy tych "nieusprawiedliwionych nieobecności" będzie więcej? W przypadku konfliktu na linii pracodawca-pracownik, można wyciągnąć art. 52 kp i po sprawie...
  Dzięki Liwiuszu.

  OdpowiedzUsuń
 3. a czy czasem ZUS nie liczy wynagrodzenia proporcjonalnie???? To znaczy jeżeli ktoś pracuje np. na 1/2etatu to dostaje połowę najniższego wynagrodzenia ale po przeliczeniu na pełen etat to ta osoba osiągnęłaby minimalne wynagrodzenie. Gdzieś kiedyś czytałam że tak się przelicza wynagrodzenie

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Nie bardzo rozumiem. Praca na 1/2 etatu nie oznacza automatycznie połowy pensji minimalnej.
  Zasada jest taka - przy pracy na pełny etat nie można zarabiać mniej niż wynosi najniższa pensja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzień Dobry,
  Mam kilka pytań w związku z opisaną przeze mnie sytuacją. Jeśli gdzieś podobna sytuacja była opisywana to przepraszam za zawracanie głowy i proszę o link do wyjaśnienia, a jeśli nie - to bardzo proszę o pomoc.
  Firma, w któej pracuję lada moment będzie w likwidacji - czekamy na uprawomocnienie się wyroku. Zakładam, że jak wejdzie likwidator wszyscy pracownicy otrzymają wypowiedzenia umowy o pracę. Możliwe, że później likwidator będzie przedłużał z poszczególnymi osobami umowy, ale zapewne będzie to robił na swoich warunkach. Mam pytanie, co się wydarzy w sytuacji, gdy w trakcie okresu wypowiedzenia (mam 3-miesięczny) zajdę w ciążę. Zdaję sobie sprawę, że moje wypowiedzenie będzie skuteczne, bo następuje likwidacja firmy. Dodam,że prowadzę również działalność gospodarczą (opłącam z niej tylko składkę zdrowotną). Po ustaniu stosunku pracy będę musiala opłacać wszystkie składki. Czy w powyższej sytacji po zakończeniu stosunku pracy mogę liczyć na zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Czy muszę być na zwolnieniu lekarskim, aby jakiekolwiek pieniądze otrzymać? Jeśli na jakieś pieniądze mogę liczyć, to z czego są one wyliczane? Czy może fakt, że prowadzę DG przekreśla jakikolwiek zasiłek do czasu porodu? Problem jest chyba dość złożony - bynajmniej dla mnie - i jak dotąd nie udało mi się znaleźć jednej, spójnej i klarownej odpowiedzi . Jeśli jeszcze jakieś informacje byłyby potrzebne, aby kompleksowo nakreślić mój problem - to oczywiście uzupełnię je. Jeszcze raz proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.
  Zosia

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam:-)
  Mam kilka pytań nad którymi od dawna się zastanawiam. Prowadzę dział gosp. od 15.07.2009 i zawiesiłam ją od 31.08.2010(na IX,X,XI,XII)gdyż podjęłam pracę na pełny etat od 1.09.2010 natomiast jestem na L4 od 3.11.2010 a termin porodu mam na 29.03.2011. Pyt. zastanawiam się czy muszę zwolnić się z pracy i zrezygnować z L4 aby automatycznie odwiesić dział gosp i skorzystać z podwyższonego ZUS-u aby dostać większy zasiłek macierzyński?
  Z góry b dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie trzeba się zwalniać z umowy o pracę, ale trzymać się określonych zasad.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,
  prowadzę firmę w formie sp. cywilnej od kwietnia 2010, opłacam niski ZUS jednak jak do tej pory bez dobrowolnej składki chorobowej. Jestem w ciąży porod lipiec 2011. Moje pytanie czy lepiej teraz zgłosić chorobowe w normalnej wysokości i podnieść miesiąc przed porodem, czy poczekać i rozpocząć składkę chorobową od czerwca 2011?

  Dziękuję,
  Danuta

  OdpowiedzUsuń
 9. Pytanie - czy chce Pani iść wcześniej na chorobowe? Sama Pani musi wybrać, czy woli mieć ewentualną ochronę w postaci chorobowego czy też nie.
  Trzeba również rozważyć możliwość wcześniejszego przyjścia dziecka na świat.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam,

  Ja także chciałam Pani podziękować za prowadzenie tego bloga z tak dużym zaangażowaniem. Jestem pełna podziwu.

  Nie wiem, czy uda mi się uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytania, ale spróbuję ;)

  Prowadzę DG od blisko 2 lat, korzystam z ulgi w ZUS w opłacaniu składek. Od lutego będę zobowiązana płacić wyższe składki. Nie jestem nigdzie zatrudniona. W połowie czerwca ma się urodzić moje drugie dziecko.

  Przeczytałam Pani porady, jednak mam pewne dodatkowe pytania. Zastanawiam się, czy byłoby dla mnie korzystne (i możliwe prawnie), gdybym podpisała umowę o pracę z obecnym moim stałym zleceniodawcą (jeśli się zgodzi) i nadal prowadziła DG. Niestety moja działalność nie przynosi takich dochodów, jak bym chciała i potrzebowała - więc perspektywa płacenia wyższych składek od lutego mnie niepokoi.

  I wyrejestrowała się na np. 30 dni z ubezpieczenia (rozumiem, że wtedy byłabym ubezpieczona przez pracodawcę - czyli miałabym prawo do zasiłku chorobowego?) - żeby około miesiąc przed porodem zadeklarować najwyższe składki ubezpieczenia dobrowolnego.

  Czy dobrze rozumiem - że ZUS przy obliczaniu mi zasiłku macierzyńskiego wziąłby pod uwagę tylko te składki opłacone przeze mnie w czasie po ponownym zarejestrowaniu się do ubezpieczenia, czy też uwzględniałby też składki płacone wcześniej przeze mnie /ew. przez pracodawcę? Z ostatnich 12 miesięcy?

  Zastanawiam się, czy podpisanie umowy o pracę z dotychczasowym zleceniodawcą nie byłoby potraktowane np. jako obejście prawa?

  Słowem - czy jest dopuszczalne i sensowe, by mając Dg - podpisywać umowę o pracę - jak taki przypadek ma się do kwestii zasiłku macierzyńskiego i chorobowego. I co weźmie pod uwagę ZUS przy wyliczaniu zasiłku macierzyńskiego: tylko składki opłacone po nowym zarejestrowaniu się w ZUS do ubezpieczenia dobrowolnego, czy też wcześniejsze moje składki płacone w ramach DG, czy także składki opłacane przez pracodawcę?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienia. Pozdrawiam i życzę dużo pomyślności w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam i dziękuję za miłe słowa.
  Od jakiegoś czasu uważam, że komentarze w blogach są do komentowania treści wpisów, nie do zadawania pytań.
  Ponadto na Pani pytanie nie da się odpowiedzieć w 2 zdaniach. Jeżeli zechce przedstawić Pani swoją sprawę bliżej zapraszam do kontaktu mailowego.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, mam pytanie od 3 lat prowadzę działalność gospodarczą z pełnym zusem. Planuję drugie dziecko i początkowo tak sobie wykombinowliśmy z mężem, że to on pójdzie na urlop macierzyński, gdyż jest na etacie a ja mam taką działalność, że jakoś mając męża pod ręką jakoś może by się udało. Ale niestety Kodeks Pracy jest tak opracowany, że muszę iść na pierwsze 3, 5 m-ca na urlop a z pozostałej części może skorzystać mąż. Więc w ogóle mni to nie urządza. Pomyślałam, że mogłabym kogoś zatrudnić i od razu po zajściu w ciążę iść na L4, żeby mieć z czego opłacić pracownika. A czy jest jakieś wyjście, żeby otrzymywać większy zasiłek chorobowy? Na pewno nie wchodzi w grę rezygnacja z ubezpeczenia chorobowego czyli przerwanie go i pononie jego opłata w wyższej stawce. Chya dobrze to rozumiem? A gdyby tak zatrudnić się na etat ze zwiększoną składką? Proszę o radę. Bo jedno dziecko urodziłam już na działalności i nie powiem jakie pieniądze dostawałam.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń