piątek, 1 października 2010

Obniżenie czasu pracy po urlopie wychowawczym

Niedawno żona mojego kolegi postanowiła wrócić do pracy i zrezygnować z urlopu wychowawczego.
 Jednocześnie chciała skorzystać z uprawnienia, jakie przysługują jej w związku z rodzicielstwem (dział 8 Kodeksu Pracy) tj. chciała obniżyć sobie wymiar czasu pracy zgodnie z następującym przepisem KP
Art. 1867§ 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

4 komentarze:

 1. Witam Pani Katarzyno. Mam pytanie odnośnie możliwości przerwania urlopu wychowawczego, na które nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Otóż aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym. Z wielka radością przyjęłam wiadomość o kolejnej ciąży. Niestety nie wszystko jest tak dobrze jak było w pierwszej ciąży. Ostatnio ginekolog zważywszy na komplikacje jakie mam - zasugerował by porozmawiać z szefem o ewentualnym przerwaniu urlopu wychowawczego i przejściu na l4. Niestety mój szef nie wyraził na to zgody tłumacząc, ze nie chce mieć 'problemów z ZUSem'. Czy mogę zrobić coś jeszcze w tej sprawie? Czy stanowisko szefa jest niepodważalne.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz.
  Pozdrawiam serdecznie, Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Pani Sylwio.
  Proszę o kontakt via e-mail.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam problem, kt. dotyczy obniżenia wymiaru czasu pracy po urlopie macierzyńskim. Czy mogłybyśmy porozmawiać na ten temat.Bardzo proszę o kontakt
  r.p.grazyna@vp.pl. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę o kontakt via e-mail. Adres w zakładce porady prawne on-line.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń