niedziela, 3 października 2010

Działalność gospodarcza w ciąży - kilka uwag

Temat prowadzenia działalności gospodarczej w ciąży jest nadal popularny.
Świadczy o tym powodzenie mojego bloga, ale przede wszystkim liczba  postów o tej tematyce na wielu forach internetowych np. na goldenline czy choćby babyboom .
Dziś kilka uwag, które nasuwają mi się po przeczytaniu pytania pewnej forumowiczki:

 Prowadzę działalność gospodarczą jednak byłam w trakcie jej zamykania, gdy dowiedziałam się że jestem w ciąży. Płacę najniższą składkę ZUS, kilka razy miałam mały poślizg. Wiem, że jesli teraz przez trzy miesiące będę płacić wyższą składkę to ZUS wyliczy mi z tych trzech miesięcy zasiłek chorobowy. Problem głównie polega na tym, że mam już rozwiązaną umowę z lokalem który wynajmowałam na działalność gospodarczą. Prowadzę bar szybkiej obsługi, więc wydaje mi się że w takiej sytuacji lokal jest niezbędny.Jeśli to by dało się jakoś załatwić, to mam kolejne pytanie, czy jesli przez te trzy miesiące będę płaciła wyższy ZUS, a nie będę miała żadnych przychodów to czy US lub ZUS może coś podejrzewać? Chciałam zaznaczyć, że firmę prowadzę od ośmiu miesięcy. Czytałam też gdzieś, że firma, która jest tak krótko prowadzona, może przynosić straty i nikt nie powinien się do tego przyczepić, jednak ja mam wątpliwości.
Drogie Panie (Panów przepraszam, ale wpis dotyczy głównie Pań) wspominałam już, że nie wolno prowadzić działalności fikcyjnej wyłącznie po to aby otrzymać wysoki zasiłek macierzyński.

Czytaj więcej na www.temidajestkobieta.pl

2 komentarze:

 1. Pani Katarzyno,
  juz 2 godziny próbuję się dowiedzieć z sieci czy będąc na urlopie macierzyńskim (jestem zatrudniona na etacie oraz zamierzam otworzyc działalność gosp)powinnam płacic tylko składkę chorobową ( 233 zł ) czy jeszcze coś dodatkowo?? Natknęłam się na forum, gdzie bardzo dużo kobiet otrzymało po 8-9 latach wezwania do zapłaty zaległych składek i odsetek Zus. Bardzo proszę o inf. Z góry dziękuje i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako pracownica na urlopie Pani sama nie odprowadza żadnych składek.
  Jeżeli zostanie Pani przyznany zasiłek - jako biznesmamie wtedy w trakcie jego pobierania płaci Pani składkę zdrowotną.
  Sytuacja, o której Pani pisze dotyczyła innego stanu prawnego niż jest obecnie.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń